Witamy na stronie Towarzystwa Rapperswilskiego

„To było gniazdo niepodległej Polski – Rapperswil – nad jeziorem, w uroczym zamku…”

(Jerzy Odrowąż-Pieniążek)

W imieniu Towarzystwa Rapperswilskiego, działającego w Polsce od 1997 roku, które skupia ludzi zainteresowanych historią, tradycją i współczesnością Muzeum Polskiego w Rapperswilu, chcielibyśmy zaprotestować przeciwko likwidacji Muzeum na zamku.

Władysław hr. Broél-Plater „odkrył” ruiny zamku w XIX w. i dzięki swojej intuicji i zaangażowaniu finansowemu zorganizował Muzeum Polskie w Rapperswilu i odbudował zamek przywracając go do świetności.

Usunięcie Muzeum Polskiego z zamku nie załatwia żadnego z problemów wysuwanych przez Szwajcarów. Nie da się wymazać z historii tego miasta i Szwajcarii faktu istnienia Muzeum i Polaków, faktu odbudowy zamku i ponad 140-letniej przyjaźni między Polakami a Szwajcarami. Zamek w Rapperswilu zawsze będzie szwajcarski, ale nierozłącznie związany z historią Polski.

Rapperswil, gdzie przez wiele lat znajdowało się serce Tadeusza Kościuszki, jest bliski nam Polakom ze względu na uczucia patriotyczne, jakie w nas budzi, a do dzisiaj był gwarancją i przykładem przyjaźni polsko-szwajcarskiej. I wydawało się, że nikt nie będzie śmiał naruszyć tych relacji, które wypracowali nasi przodkowie.

Prezes
dr Hanna Krajewska

gwrappers03 2014 m