Witamy na stronie Towarzystwa Rapperswilskiego

„To było gniazdo niepodległej Polski – Rapperswil – nad jeziorem, w uroczym zamku…”

(Jerzy Odrowąż-Pieniążek)

­­­

Towarzystwo Rapperswilskie zorganizowało w dniu 9 lipca br. w siedzibie Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku (Podkowa Leśna pod Warszawą) spotkanie, poświęcone Muzeum Polskiemu w Rapperswilu.

 

Spotkanie połączone było ze zwiedzaniem wspaniałego muzeum, mieszczącego się w obszernej willi, w której od 1928 roku do swej śmierci w 1980 roku mieszkał i tworzył Jarosław Iwaszkiewicz.

 

Na treść spotkania złożyła się rozmowa prezes Towarzystwa Rapperswilskiego, prof. Hanny Krajewskiej, z dr. Janem Wolskim z Uniwersytetu Rzeszowskiego, opatrzona hasłem "Rapperswilskie silva rerum - historia i przyszłość Muzeum Polskiego w Rapperswilu”. Ważnym elementem spotkania była ponadto prezentacja multimedialna Wojciecha Walkiewicza o Muzeum Polskim w Rapperswilu (prezentacja trzech filmów dokumentalnych), a także otwarcie wystawy rapperswilskiej na werandzie willi.

 

Gospodarz placówki, pan dyrektor Mariusz Olbromski, opowiedział zebranym w zajmujący sposób o historii i mieszkańcach fascynującego domu w Stawisku.